Jak dbać o lakierowaną podłogę

Parkiety lakierowane są bardzo efektownym wykończeniem każdego wnętrza. Niestety, jak każda z podłóg, od czasu do czasu wymagają gruntownej konserwacji. Aby wstrzymać proces uszkadzania i matowienia parkietu, podpowiemy jak dbać, i co zrobić aby zabezpieczyć naszą podłogę przed uszkodzeniami, tak aby służyła nam przez następne lata. Lakierowana podłoga zobowiązuje nas do precyzyjnej renowacji i ochrony, w celu wydobycia jej prawdziwego piękna.Przedstawimy Wam podstawowe zasady zapewniające długowieczność Twoim podłogom

.

Parkiety lakierowane są bardzo efektownym wykończeniem każdego wnętrza. Niestety, jak każda z podłóg, od czasu do czasu wymagają gruntownej konserwacji. Aby wstrzymać proces uszkadzania i matowienia parkietu, podpowiemy jak dbać, i co zrobić aby zabezpieczyć naszą podłogę przed uszkodzeniami, tak aby służyła nam przez następne lata. Lakierowana podłoga zobowiązuje nas do precyzyjnej renowacji i ochrony, w celu wydobycia jej prawdziwego piękna.

Przedstawimy Wam podstawowe zasady zapewniające długowieczność Twoim podłogom. Po pierwsze to regularne czyszczenie parkietu. Jest to bardzo istotne, ponieważ jak wiadomo, domownicy wchodząc wnoszą piasek na butach. Piasek to największy prześladowca każdego mieszkania, dlatego musi być na bieżąco usuwany. Nic tak nie zmniejsza żywotności lakieru, jak zadeptywanie zabrudzeń. W tej sytuacji zamiatanie oraz odkurzanie podłogi jest niezbędne. Należy tutaj wspomnieć o kilku bardzo ważnych elementach. Przy codziennym odkurzaniu i zamiataniu podłóg powinniśmy używać specjalnej do tego zabiegu końcówki, aby jak najmniej uciskać na parkiet, i uniknąć wszelkich dodatkowych zarysowań. Podłogi nie powinny być myte codziennie. Pamiętajmy, że zbyt duża wilgoć ma bardzo negatywny wpływ na drewniane powierzchnie. Co istotne, nie możemy tutaj zapomnieć o specjalnych detergentach przeznaczonych do konserwacji podłóg. Spośród wielu dostępnych ofert znajdziemy odpowiednie środki, przeznaczone dla podłóg lakierowanych, mających na celu ich ochronę, a co najważniejsze - zapobieganie matowieniu powierzchni. Po drugie - konserwacja podłóg. Kiedy nasz parkiet przestaje błyszczeć to znak, że powinniśmy ożywić jego powierzchnię. Sami możemy nadać im drugie życie i odnowić swoje wnętrze.

Aby samodzielnie wykonać ten zabieg potrzebujemy specjalny, przeznaczony dla naszej powierzchni preparat. Można go bez problemu dostać w sklepie, w którym kupiliśmy lakier lub zapytać o radę doświadczonego parkieciarza. Przed wykonaniem zabiegu musimy dokładnie oczyścić podłogę, a następnie przy pomocy gąbki, bądź też bawełnianej szmatki, nakładamy środek. Wykonujemy to szybkim i zdecydowanym ruchem, ponieważ lakier wysycha po około 30 minutach od nałożenia. I po trzecie, to renowacja. Kiedy zauważymy, że nasz parkiet jest w znacznym stopniu zniszczony musimy go wycyklinować i polakierować. Zdarza się, że spora część podłogi wygląda dobrze, ale wydaje nam się że potrzebujemy jedynie niewielkich napraw. Niestety głębokie ubytki mogą z czasem nieodwracalnie przebarwiać podłogę. Miejscowe uszkodzenia, wystawione na działanie brudu i wody, w przypadku podatnych na wystąpienie zaczernień gatunków, mogą prowadzić do kłopotów. Wszystko zależy więc od stopnia użytkowania i obserwacji. A w razie braku pewności, proponujemy kontakt z ekspertem. A Trzymanie się powyższych zaleceń pozwoli nam cieszyć się pięknem parkietu przez długi czas.